köyümüzde yapılmış olan yatılı kurankursu resmi olarak faliyete başlamıştır. bu eseri başta köy muhtarımız ve Derneğimizin öncülüğünde olmak özere bu güzel eser köyümüze kazandırılmıştır maddi manevi emek veren katkı sunan herkese teşekkürler köyümüze, halkımıza ve ülkemize hayırlara vesile olmasını temenni ediyoruz. Değerli köylülerimiz köyümüzün tanıtım kitabın tamamı  köyümüzün tanıtımı bölümünden okuyabilirsiniz, Köyümüzde bir kur-an kursu yapılıyor. Bizden yardım talep edilmiştir. Dernek öncülüğünde yardım toplamaktayız. Halkımızdan çok ciddi anlamda parasal yardım bekliyoruz. Allah şimdiden hayırlarınızı kabul etsin...     Sayın üyelerimiz veb sitemizde yayınlamak istediğiniz belge ve bilgileri bize ulaştırabilirsiniz.
ear47mtete|00002E3C43C9|Sayfalar|Aciklama|90DD71BC-A263-4A9C-A265-C03009EC3EC4
Duyurular

Derneğimizin Eski Başkanı Değerli abimiz Tahir SÜMELİ Vefat etmiş.Allahtan rahmet kederli ailesine başsağlığı diliyoruz

ear47mtete|00002E3C43C9|Sayfalar|Aciklama|05EC4A51-C55B-4314-B194-E9D0B000249A

Değerli köylülerimiz köyümüzün tanıtım kitabın tamamı  köyümüzün tanıtımı bölümünden okuyabilirsiniz. 

ear47mtete|00002E3C43C9|Sayfalar|Aciklama|98056004-E0BC-4940-BA4E-BD000FDC5038

Siirt Hava Durumu
Etkinlik Takvimi
Döviz Bilgieri
Merkez Bankası Döviz Kuru
  ALIŞ   SATIŞ
USD 32,1452   32,2031
EURO 34,8089   34,8717
       
Özlü Sözler
Hiçbir şey ayağınıza gelmez; en azından iyi olan hiçbirşey. Herşeyi gidip almanız gerekir.
ear47mtete|00002E3C43C9|Sayfalar|Aciklama|FCBB5C8A-5BC8-42DD-8338-4C4D3458D10C
Anket
Derneğimizin Çalışmalarını Nasıl Buluyorsunuz?


 
Sitemizi Tavsiye Ediniz
Sitemizi arkadaşlarınıza tavsiye ederseniz memnun kalırız.
 
  
  DERNEĞİMİZİN TARİHÇESİ

Köyümüzün Kürtçe adı Hésras, Türkçe adı ise Özpınar' dır. Köyümüzün çok eskiden beri İstanbul ile ilişkisi vardı. İstanbul'a çalışma amaçlı geçici olarak gidiş gelişler olmuştur.1950 lerden sonra gelenlerden bazıları İstanbul'a yerleşerek köylerine geri dönmemişlerdir. 1970 lerden sonra gelenler çoğalmış, yerleşenler artmaya devam etmiştir. O dönemde akrabalık bağları çok güçlü olduğu için köyden yeni gelenlere eskilere sahip çıkmış, iş bulmada, çalışmada yardımcı olmuş, yaşantılarını kolaylaştırmaya çalışmışlardır. İlk gelenler Beşiktaş'ın Dikilitaş Mahallesine yerleştikleri için yeni gelenler de buraya yerleşmişlerdir. Zamanla gelenler istanbulun değişik semtlerine dağılarak yaşamlarını idame etmişlerdir.      

      Köyümüz nüfusunun  % 80’i İstanbul’a yerleşmiş durumdadır. Yerleştikleri semtler: Beşiktaş, Ümraniye, Kağıthane, Kartal, Küçükköy, Sultanbeyli ve Çamlıca’dır. İnsanlarımız, gelenek, göreneklerine bağlı, yardımlaşma duyguları gelişmiş, dayanışma içinde yaşamlarını sürdürmektedirler.

     İstanbul’da yaşayan köylülerimiz, metropol kenttin değişik semtlerinde  dağınık şekilde yaşamak zorunda kalan köylüleri bir arada tutmak, ilişkilerini geliştirmek ve dayanışmalarını sağlamak amacıyla Beşiktaş’ın Dikilitaş mahallesinde 2003 yılında Özpınar Köyü Yardımlaşma Dayanışma Kültür ve Kalkındırma Derneğini kurdular. Kısa zamanda büyük bir dayanışma örneği gösterilerek bir dernek yeri alındı. Böylelikle köylülerin buluşabileceği, mevlitlerini, iftar yemeklerini verebilecekleri ve taziyelerini, sosyal faaliyetlerini yapabilecekleri önemli bir mekana sahip oldular.  

     Derneğimiz: Bir yandan üyelerini artırırken bir yandan da köyün kalkınması için çalışmalara başladı. Köy muhtarıyla birlikte koordineli çalışarak, ilk ve ortaokul binasının dersliklerinin yapılması, öğretmen lojmanları, imam evi, taziye evi, içme suyu şebekesinin yapılması, mezarlığın telle çevrilmesi, Bahçe ve mera yollarının yapılması vb. hizmetlere imza attı. Şimdi de 4 katlı modern bir Kuran Kursu binasının yapımı tamamlanmak üzeredir.

      Sırada, köy içi altyapı kanalizasyonun yapımı, çöp sorununun giderilmesi ve 40 yıl önce köyümüzde binası ve kadrolu ebesi olduğu halde bu gün olmayan en önemli hizmet aracı olan sağlık ocağı binasının yapımı var. İnsanlarımızın, yeterince ekonomik gücü olmadığı halde bu kadar hizmetin hiçbir kurumdan destek almadan yapılması takdire şayandır. Tabii ki bunda muhtarlarımızın özverili çabasını ve çalışmasını unutmamak gerekir.’Her şey devletten beklenmez’ sözü tam da bizim için söylenmiş bir söz olmalıdır. 

 

ear47mtete|00002E3C43C9|Sayfalar|Aciklama|E9B16BF3-08B9-43FD-B999-5444DF187EC0
Üye Giriş Paneli
E-posta:      
Şifre:        
Şifremi unutum
Başkan'ın Mesajı
Aidat Borcu Sorgulama
   
 
Son Ziyaretçi Yorumları
Ahmet SUMELİ
Çok Değerli Köylülerim. 10.03.2019 Günü yapılan 7.Olağan Kongremizin köyümüze ve köylülerimize hayırlara vesile olmasını Cenabı haktan diliyorum. Sivil Toplumlar katılımcılığın, çoğulculuğun, beraberliğin, demokrasinin vazgeçilmez unsuru, dinamik çalışkan demokratik toplumların duyarlılıklarını dile getiren kuruluşlardır.değerli arkadaşlar; İnsanların demokratik sesi olacak, çokluğun sesi doğrultusunda, birlik ve beraberlik içinde iyi, güzel başarılı çalışmalar yapacak, insanlarımızın huzuru, mutluluğu, çalışma arzuları maddi manevi sorunlarına en pratik, en uyumlu,en haklı, en demokratik şekilde çözüm arayacak, yaşlıların, yalnızların mazlumların, masumların haklıların yanında olacak, tüm insanlarımızı eşit görecek çalışmalarında, doğruluğun, haklılığın dışına asla çıkmayacak güzel olan her şeyin yanında olacağımı belirtmek isterim. Değerli arkadaşlar birlik ve beraberlik her şeyin ilacıdır. Sivil Toplum Kuruluşlarının tek amacı birlik ve beraberlik çatısı altında dayanışmadır.Birlik ve beraberlikle çözülmeyecek hiç bir konu ve aşılmayacak hiç bir engel yoktur.Bu anlamda yeni seçilen Dernek Başkanımız Sayın Selahattin SİLGU ve Yönetim kurulundaki arkadaşlarımızın bu çatı altında hiç bir siyasi görüş gözetmeksizin beraberce çalışarak başarılı hizmetlere imza atacaklarından kesinlikle eminim. Bu vesileyle Derneğimizin çok değerli korucularını Saygıyla selamlıyorum Vefat edenlere Allah' tan Rahmet diliyorum. Derneğin Kuruluşundan günümüze kadar görev yapmış bütün Dernek Başkanları ve Yönetim Kurulu üyelerine, buna Şirvan Dernek Başkanımız Sayın Yusuf SUMELİ dahil olmak üzere emeği geçen herkesi kutluyorum. Saygılar sunuyorum.


Tüm ziyaretçi yorumları için tıklayınız.